Szlak pieszy i rowerowy – Gniewino

Każdy, kto odwiedził kiedykolwiek gminę Gniewino, doskonale zdaje sobie sprawę, jakich form relaksu można się tu spodziewać. Z racji tego, że mieści się ona na terenie polskich Kaszub, można się już domyślić, że jednymi z głównych elementów wpływających na jej atrakcyjność, będą naturalne krajobrazy, cisza i dobrze zaprojektowane zaplecze turystyczne umożliwiające gościom regionu zarówno aktywny, jak i leniwy wypoczynek. Ciągnące się wokoło przepiękne i rozległe lasy oraz klimatyczne jeziora rozsiane tu i ówdzie na pewno nie zawiodą nikogo, kto podczas urlopu stawia na tego typu otoczenie.

Integralną częścią Kaszub, w tym i gminy Gniewino, są oczywiście szlaki rowerowe i piesze. Jeden z nich biegnie zaledwie na odcinku 10 km przez ten obszar – w całości ma ok 135 km – inny zaś w ciągu godziny lub dwóch jest nas w stanie zaprowadzić aż do Kaszubskiego Oka. Lokalna społeczność oraz goście Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Hotel Mistral upodobali sobie jednak walory edukacyjne takich wypraw i zdecydowanie najczęściej wybierają Leśną Ścieżkę Ekologiczną.

Leśna Ścieżka Ekologiczna to inicjatywa bardzo młoda. Otwarcie jej, przy pomocy lokalnych władz oraz partnerów, umożliwiło stworzenie szlaku przyjaznego dla osób w każdym wieku. Choć dookoła niego pochyla się dzika przyroda, to wybierając się tutaj na spacer dostaje się możliwość zarówno miłego spędzenia czasu – i zdrowo, bo aktywnie – jak i poszerzenia własnej wiedzy, dzięki aż 22 tablicom edukacyjnym rozmieszczonym na całej długości ścieżki. Poza tym już na początku wycieczki jesteśmy tu informowani o jej przebiegu (dzięki grafice terenu z zaznaczoną drogą i ważniejszymi przystankami i punktami). Poza tym znajdują się na niej liczne ławeczki dla osób, które będą chciały odpocząć w trakcie spaceru. Szczególnie popularnym punktem na mapie Leśnej Ścieżki Ekologicznej jest miejsce z mównicą i 8 ławeczkami, które wykorzystywane jest zarówno do odpoczynku, jak i prowadzenie zajęć z najmłodszymi.

Po wszystkim można wrócić do Gniewina i skorzystać z oferty restauracyjnej Hotelu Mistral. Jest to bowiem ta sama placówka, które podczas EURO 2012 gościła reprezentację Hiszpanii w piłce nożnej. Jedynym cieniem, jaki położył się na tym renomowanym hotelu z zapleczem gastronomicznym, może być wyłącznie sprawa z listopada 2016 roku, gdy to zatruciu pokarmowemu uległo ok. 200 dzieci z gminnych szkół. Podejrzenia padły oczywiście na Hotel Mistral, gdyż był on odpowiedzialny za catering w tych placówkach. Jak jednak wynika z toku badań sanitarno-epidemiologicznych oraz oświadczenia samych władz Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, nie udało się ustalić źródła pochodzenia bakterii. Stosując się do decyzji Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego z Wejherowa hotel ten udostępnił wszelką dokumentację i zawiesił działanie pionu kuchennego na czas badań. Do wykrycia nieścisłości na terenie kuchni jednak nie doszło, więc pod koniec listopada można było wrócić tu do zwykłego trybu wydawania posiłku gościom, którzy w ramach noclegu byli skłonni skorzystać z menu hotelowej restauracji.

Dodaj komentarz